8 Temmuz 2008 Salı

ilk J2ME tarzı programlardan bu yana neler degişti?

Türkiye için konuşmak gerekirse, cep telefonu sektörü bizlere yaşam sahasında gözle görülebilen büyük bir deger farklılığı oluşmaya başladı. Bu farklılıkla beraber herşeyden önce 7 den 70 e kadar herkesin cep telefonu faktörü ile teknoloji ile tanışmış olması sağlandı. Bununla beraber insanlar hem teknolojiyi kullanmaya başladılar ve bu yeni çagımızın nimetlerinden yararlanmaya başladılar hem de insanlarımız bu teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanarak gün ışıgına çıkartıp iletişimin en kolay yolunu hayatın içine sokulmuş oldu.

Teknoloji insanımızın kolay kullandığı ve öğrendigi bilgi haline geldi. Bu yüzden artık insanlar öğrendikleri şeyi daha iyi şekilde kullanmak için ve daha iyi bir geliştirme yöntemleri arayışına girmeye başlamış oldu. Bu yöntemler başta cep telefonu şirketleri olmak üzere, bununla beraber teknolojiye gitgide ısınan toplumumuzda taşınabilir dizüstü bilgisayar tarzında gayet büyük talep ve ögrendiklerini kullanmak için teknolojinin gösterdiği yönde bir kayma olmaya başladı.

Çağımızda büyük bir teknoloji çılgınlıgı olması bu bizim geliştigimizi gosterir bir yandan da insanlarımızın çalıştıgını ve okuyan toplumumuzda büyük bir artış olmaya başladı. Cep telefonlarındaki artış dunya nüfusunun yarısı kadar online olan cep telefonu bulundugunu dusunursek ortalama herkese kişi başı 1.3 telefon dusuyor.

Şu an artık insanlarımız telefondan beklediklerinden daha fazlasını istiyor. Bu istek oldukça teknolojinin ilerlemesine yardımcı oluyor. İşte bu bir yandan teknoloji yapımcıları ve geliştiricilerinin birbirleri arasındaki butunlugü ve bir yandan da rekabeti saglıyap bununla beraber bu etkenler sonucunda toplum tarafından yavaşlatılmaya saglanan teknolojinin hiç hızını kesmeden devam etmesini saglıyor.

Bu bağlamda zaman içinde geliştirilen telefonlarla beraber gelen yazılımların insanların istedigi nitelik ve nicelikler doğrultusunda gelişimini sağlandı. Bu degişiklikler doğrultusunda yapımcı şirketler tarafından bazı standardlar alınmaya başlanmış oldu. Bunun ilk örneklerinden biriside Java yazılımı kullanılarak telefonun yapılabilecek uygulamaların sınırlarını aşması saglandı. İlk olarak bu standard J2ME yani Java 2 Platform Micro Edition olarak benimsendi.

Java ME veya J2ME (Java Micro Edition) çeşitli cihazlar için tanımlanmış bir grup belirtim ve teknolojidir. J2ME belli sınıflardaki cihazlar için bir grup
konfigürasyon ve profillere bölünmüştür.

Peki bu tür teknoloji atılımlarıyla gelen gelişmeler ve J2ME tarzı programlar yazıldıgından bu yana neler değişti???

( NOT: Önerileriniz ve yorumlarınızdan sonra devam edecek... > devamı Agustos 2008 < )

Computer Challenger™

Sayfalar

Windows Live Messenger